Report: Národ sobě!

Seriál Youth Games se pro tento rok uzavřel o víkendu v Havířově. Na jeden den tak ožil během roku opuštěný trialpark v rekreační zóně Na Nábřeží. Možnost zazávodit si letos asi naposledy venku a získat poslední body do celoročního seriálu využilo šedesát pět startujících ze tří zemí.

Letošní závod v Havířově jsme naplánovali nejprve na sobotu – ale když jsme začali vyřizovat na městě povolení, zjistili jsme, že rychlejší než my byli běžci a areál je už obsazený. Po krátkém váhání, na jaký jiný den soutěž přesunout, jsme posunuli start o pouhých 24 hodin. Jako pořadatelům nám to celkem vyhovovalo – nemuseli jsme si brát v pátek volno z práce na stavbu sekcí. Navíc kluci v sobotu při vyhlašování výsledků běžecké soutěže udělali na havířovském náměstí krátkou exhibici jako upoutávku na další den.

Jediný, kdo tyto posuny termínů nepochopil, bylo počasí. Zatímco sobota byla i na severu slunečná a teplá, tak během noci teplota spadla dolů a jako by to nestačilo, tak ještě zapršelo. Ráno bylo mokré a studené. Dobrou zprávou bylo, že pravidelnou noční „inspekci“ společensky rozjařené místní mládeže letos přežily až na jednu všechny připravené sekce ve zdraví.

Bude na čem závodit?

Kontrolní úseky byly vyznačeny na trialových „hřištích“ podél stezky v parku, připraveno jich bylo celkem šest. Dvě převážně kamenité u startu, kládová za bufetem, další dvě mix o kus dál a poslední z betonových skruží až na samém konci parku (zkušení rodiče si vzali kola či koloběžky i pro doprovod). Protože nikdo z pořadatelů nejsme místní, vyslali jsme dva týdny před závodem na sever Moravy vyzvědače, aby zjistil, v jakém stavu vůbec překážky jsou a jestli je ještě město nezrušilo. Jak jste mohli sami vidět, klády už jsou po šesti letech dosti omšelé, ale zbytek tratí zub času nijak nepoznamenal.

Na páskování a šipkování se podíleli kluci z celé republiky, v podstatě co sekce, to jeden klub. V samotném Havířově se totiž bohužel klub před pár lety rozpadl a marně čekáme, kdy se zase na startu objeví nějaký Havířovák.  Nedělní závod proto klidně snese přívlastek „Národ sobě!“.  A na tratích byla tato různost přístupu poznat. Každá byla koncipovaná jinak – naštěstí očíslované branky (a poslední vždy zakroužkovaná) jezdce bezpečně dovedly od startu do cíle. Nechyběl ani vtip – sedmá branka promesy na druhé sekci byla těsně vedle cílové čáry a vrátila jezdce až téměř zpět na začátek sekce, kterou tak bylo nutné projet znovu.

Potěšující byl velký počet závodníků, mnozí využili i možnosti, kterou nabízí starty ve vlnách po kategoriích a jeli jak ve své, tak ve vyšší kategorii, do které zamíří v příští sezoně. Zároveň ale soutěž nabrala trochu skluz, první čtvrthodinku už při ranní registraci a pak se to načítalo dál a dál, takže výsledky se vyhlašovaly v nastupujícím šeru s hodinovým zpožděním. To bohužel patří k místnímu koloritu, opravdu nikdy jsme zde nezažili závod, který by se nezpozdil. V chladném počasí ale už bylo čekání trochu dlouhé.

Výsledky a slavnostní vyhlášení

Výsledky havířovského závodu jsou ke stažení v příslušné sekci webu. Celkové vyhlášení bude, stejně jako v loňském roce, v teple a pohodě ve Velkém sále olomouckého Domu dětí a mládeže v sobotu 26. listopadu. Podrobnosti k organizaci tohoto gala odpoledne najdete brzy zde na webu – a celkové výsledky seriálu také, ty se tu objeví ještě během tohoto týdne.

Fotogalerii najdete na blanenských stránkách, pár vět o nás napsali také v Havířovském deníku (viz sekce Média / Napsali o nás…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *