Report: Blansko

Sobotní mistrovství České republiky mládeže v cyklotrialu spolu s pokračováním Českého poháru přilákalo do Blanska osmdesát dva startujících, což je skvělé. Zvláště když si člověk uvědomí, že od ledna všem vykládáme, že MČR bude výrazně těžší než běžné závody. Přesto se našel takto velký počet závodníků, kteří se toho nezalekli a přijeli se přesvědčit, jestli je to pravda a tratě jsou opravdu těžké. Zklamaní nebyli: byly.

Trialpark na Sportovním ostrově je barevný, veselý a hravý. Letošní MČR mládeže v cyklotrialu bylo již třetí soutěží, která se v tomto renovovaném areálu konala, přesto vždy závodníky čeká něco nového. Ojediněle je možné zaslechnout argument, že závody v trialparku nejsou fér, protože domácí jezdci mají překážky natrénované. Toto je věcí svědomí každého pořadatele a pohled na výsledkovou listinu sobotního závodu ukazuje, že v Blansku výhodu “domácího hřiště” nijak nezneužili. V této věci si dovolím ještě jednu poznámku: pro kvalitní přípravu na zahraniční UCI soutěže je nezbytné trénovat v trialparku, nikde v lese na kamenech potřebné dovednosti pro tyto závody nemáte šanci natrénovat. Vybudování a údržba kvalitního trialparku jsou ale velmi náročné a areál se tak musí “zaplatit”. Buď tedy můžete začít vybírat vstupné za každý trénink, nebo zde zkrátka uspořádáte závod.

MČR mládeže v cyklotrialu – Youth Games

Pojďme ale zpět do slunečného sobotního dne v Blansku. MČR se koná pouze v UCI kategoriích, tedy od poussinů po kadety. Oblíbená promesa pro nejmenší jezdce byla vypsána mimo hlavní závod a byl to dobrý tah: 24 startujících mrňousů zcela zaplnilo jak pódium, tak sekce. Harmonogram závodu tak sice získal půlhodinový skluz, který už nedohnal, ale kdyby jen polovina těchto dětí vydržela a postoupila do poussinů a benjaminů – no nic, to je ještě vzdálená budoucnost, pojďme dále 🙂

Také v ostatních, mistrovských kategoriích, bylo obsazení velmi slušné. S kartami trochu zamíchalo pravidlo o tom, že MČR jezdci absolvují ve své regulerní kategorii, takže mezi poussiny, mladšími dívkami nebo benjaminy se objevilo několik navrátilců, kteří jinak už závodí ve vyšších kategoriích. Dle očekávání tito “dravci” šli rovnou po bedně. V poussinech mistrovský dres vyhrál Vojta Hříbek, v mladších dívkách Denisa Pecháčková, v benjaminech René Vymětal, v dívkách Bětka Pečínková, v minimech Tomáš Vepřek a v kadetech Marek Pochtiol. Náročnost všech tratí byla posunutá přibližně o půl kategorie nahoru. Naučit se zvládat i situace, kdy se nedaří, je jednou z důležitých dovedností, které by si mohly děti odnášet tady z toho našeho závodění do života: někdy to jde snadno, někdy to jde těžko, někdy do nejde – vždy je ale potřeba se s tím nějak vyrovnat a jít dál. Sobotní slzičky už doufám všechny oschly a my půjdeme také dál – k Českému poháru.

Český pohár v cyklotrialu

Zatímco v mládežnických kategoriích je účast 69 startujících více než uspokojivá, tak Český pohár v cyklotrialu letos stále ne a ne pořádně nastartovat. Pouhých 13 startujících dohromady v kategoriích open, expert a elite není to, co by pořadatelé od prestižního domácího seriálu očekávali. Jednou z možných příčin, proč letos část jezdců zatím Český pohár vynechává, je změna pojetí závodů. Od volnějších podniků minulých let, ke kterým někdy spíše než označení “pohár” pasovalo anglické označení “contest”, se letos Český pohár posunul blíže k UCI závodům s pevně danými pravidly a organizací. A také s vyšší náročností tratí, která respektuje skutečnost, že výsledky Českého poháru patří mezi nominační kritéria pro národní reprezentaci. Je tedy možné, že právě tento posun od “závodů” k závodům bohužel rozdělí české trialové jezdce na “závodníky” a závodníky.

Ti, kdo závodit do Blanska přijeli, to skutečně neměli snadné – jak červená, tak žlutá trať byly opravdu náročné. V expertech zvítězil Tomáš Kočička, v elitě 20″ v závěrečném komentovaném finále vyhrál Václav Kolář. Ten si bohužel na sobotu naplánoval akcí více, než bylo vhodné, ihned po dojezdu odjel za nasmlouvanými povinnostmi a na stupních vítězů jej tak musel zastoupit klubový jmenovec Vašík Kolář – to je sice vtipné pro trialovou komunitu na místě závodu, ale do médií neprodejné 🙁

Kolotoč se točí dál

Youth Games a Český pohár nyní budou až do prázdnin pokračovat společně. Již tuto sobotu nás čeká závod v Březové u Sokolova na přírodních tratích. Hned týden nato se vrátíme do trialparku, tentokrát v Hamrech nad Sázavou. První polovina sezony vyvrcholí v sobotu 1. července, kdy v Praze před DECATHLONEM vyrostou sekce postavené jen a jen pro tento závod. Na tomto výčtu je vidět to důležité, co oba letošní seriály (mládežnický i dospělý) spojuje: rozmanitost závodů. Každou soutěž připravuje jiný tým lidí, každá soutěž se koná v jiném prostředí, na jiném typu překážek – a v tom je právě ta záruka férovosti. “Výhodu domácího hřiště” nemá nikdo a vítězem seriálu se stane opravdu všestranný závodník.

 Výsledky

Kompletní výsledky závodu najdete zde.

Foto v záhlaví: Daniela Tršková. Vďaka 🙂

2 komentáře u „Report: Blansko“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *